Index obchodní aktivity (ISM) v průmyslu USA na leden byl horším než předběžné předvídání. Klesl na minimum za 6 měsíců a činil 51,3 bodů. Toto přispívalo k oslabení americké měny v ponděli. Základní příčinou snížení aktivity v průmyslu nazývají prodloužení termínů dodávek surovin a zařízení na podník kvůli extrémně chladnému počasí. Toto dává možnost spoléhat na zlepšení situace na konci zimního období. Podotýkáme, že dnes v 15-00 GMT (0) vyjdou podklady o průmyslových objednávkách v USA na prosinec. Včera po východu indexu ISM, většina amerických ekonomů značně snížili svoje předpovědi. Možný negativ na objednávky je již částečně zohledněn v tržních kotacích. Díky tomuto indexu dolaru (USDIDX) dnes ráno roste.
Viz všechny grafy zde http://www.ifcmarkets.cz/market-overview/show/1603
Japonský jen (USDJPY) se stal vůdcem opevnění mezi světovými měnami kvůli americké statistice. Dosáhl dvouměsíčního minima. Na grafu to vypadá jako snížení kurzu. Je pravděpodobné, že řada předních účastníků trhu rozhodli zavřít krátké pozice na jen na pozadí zvýšených rizik zpomalení americké ekonomiky. Mezitím, japonská banka oznámil o růstu peněžní báze za 2 roky do 200,9 bilionů jenů ($1,97 bilion). Na konci roku 2014 se má zvětšit do 270 bilionů jenů. Považujeme, že rozsáhlá emise bude překážet excesívnímu posílnění jenu a v důsledku jeho kurz zůstane v neutrálním trendu.
Včera britský index manažerů na výkupy se snížil více než se očekávalo. Současně analogický ukazatel v Eurozoně byl lepší než předpověď. Podklady agentury Hometrack svědčil o zpomalení růstu cen na nemovitost. Investoři rozhodli, že ekonomika Velké Británie se zpomaluje. V důsledku se stalo znatelné oslabení britské libry (GBPUSD). Dnes ve Velké Británii vyjde index manažerů na výkupy ve stavebnictví. Předpověď je negativním. Kromě toho se bude konat rozmístění státních dluhopisů ve výši 4 mlrd liber. Banka Anglie prohlásila, že bude držet diskontní sazbu jako minimum před vydáním dat inflace 12. února. Totiž na jeho nejblížším zasedání v tomto týdnu sazba se spíše nezmění.
Jak se očekávalo, Rezervní banka Austrálie držela diskontní sazbu na úrovní 2,5%. Důležitějším bylo prohlášení jeho zástupců o tom, že sazby mají zůstat stabilními. Dříve RBA potvrdila, že kurz australského dolaru je příliš vysokým. Tento krát nebylo takové prohlášení. Úšastníci trhu se domnívají, že RBA víc už nehodlá další oslabení své měny a bude udržovat jeho kurz. V důsledku australský dolar se viditelně upevnil (růst na grafu).
Kanadské úřady jsou znepokojeny stavem ekonomiky své země před volbami v roce 2015. Připomeneme, že od září do ledna se kanadský dolar zhroutil (USDCAD)(růst kurzu na grafu) do pětiletého maxima. Ministr financí Jim Flaherty je připraven ustoupit od svých ekonomických plánů a může držet deficit rozpočtu v roce 2015. Předseda vlády Stephen Harper slibuje snížit řadu daní. Guvernér kanadské banky Stephen Poloz je připraven odložit zaplánované zvýšení diskontní sazby na 1%. IMF očekává jeho růstu v roce 2019 do 4% z aktuální úrovně 1%. To vše přispívá k posilování kanadského dolaru (snížení na grafu). Připomeneme, že schválení rozpočtu Kanady na následující rok je zaplánováno 11. února.
Původní stránka http://www.ifcmarkets.cz/market-overview/show/1603