Včera americký dolar posílil pokračováním nahrávat optimistická prohlášení Fedu. Přidaly pozitiv makroekonomické indexy Philadelphia Fed a „Předbíhající indikátor“, které byly lepší, než předběžné prognózy. Dnes investoři očekávají vystoupení 4 regionálních zástupců Fedu, která se budou konat v různých časech od 15-45 UTC dо 22-30 UTC (podrobnosti lze nalézt v sekci „Kalendář ekonomických událostí“).
Dnes v 9-30 UTC vyjdou data na čisté výpůjčky státního sektoru Velké Británie. Podle našeho názoru, prognózy pro britskou libru (GBPUSD) vypadají pozitivními. Totiž teoreticky mohou povýšit jeho kurz na grafu. V 12-30 UTC vyjdou důležitá ekonomická data v Kanadě: inflace za leden a maloobchodní prodeje za březen. Považujeme, že prognózy hovoří ve prospěch posilnění kanadského dolaru (USDCAD). To znamená, že pokud jsou tyto oprávněny, pak loonie může spádnout na grafu. V 15-00 UTC vyjde index spotřebitelské důvěry eurozóny za březen. Ten je schopen způsobit kurz eura (EURUSD), pokud se silně od neutrální prognózy odchýlí.
Japonský jen (USDJPY) má poptávku (zatím co zvláště neroste na grafu). Jelikož kvůli klesající čínské měny pozorují ho jako difenzivní aktivum. Juan se zbořil (na grafu toto vypadá jako silný růst) vůci americkému dolaru do minima za 13 měsíců, jeho oslabení za týden bylo maximálním od roku 1992. Investoři považují, že Čínská banka má zájem o tomto kvůli zpomalení ekonomického růstu. Nevylučujeme oslabení jenu, poté co juan přejde do neutrálního trendu.
Australský dolar (AUDUSD) byl další měnou, která posílí proti americkému dolaru. Na grafu toto vypadá jako růst. Investoři pozitivně reagovali na index Economic Surprise, vypočítávaný Citigroup Inc.
Ve čtvrtek obchod sójy (Soyb) byl velmi volatiliním. Na začátku kotace silně vzrostly. Čínská státní společnost Sinograin Oils Corporation vyhlásila, že import sójy v tomto roce zvýšil o 13% ve srovnání s rokem dříve a bude činit 66-67 milionů tun. Později ceny šly dolů. Ministerstvo zemědělství USA (USDA) oznámilo, že export sójy za týden činil 639,7 tisíc tun. Tyto údaje se shodovaly s očekáváními účastníků trhu. Avšak prodeje bobů loňské sklizně byly o 31% níže průměrné za 4 týdny. Přidaly negativ pověsti o tom, že Čína přece jen „rozbalil“ od 10 dо 12 brazílských lodí pro suchý náklad se sójou ve Spojených státech (více ve včerejším přehledu).
Сena kukuřice (Corn) včera klesla. Prodejci jsou ochotni ji prodávat levněji a poskytovat prémii zákazníkům. Jelikož je riziko, že Čína může znovu odmítnout dodávky zrna ze Spojených států. Dříve ta zablokovala dodávku 887 tisíc tun americké kukuřice na základě toho, že v ni se objevil GMO MIR 162. Avšak v tomto týdnu Čína přece jen získala 69,5 tisíc tun zrna ze Spojených států. Jak se očekává, rozhodnutí o importu geneticky modifikované americké kukuřice bude přijato v červenci. USDA předpovídá, že v tomto roce Čína zakoupí 5 milionů tun kukuřicí na světovém trhu. Podle názoru několika účastníků trhu USDA může snížit prognózu sklizně na Ukrajině od 30,9 milionů tun do 20 milionů tun. Kvůli politické a ekonomické krizi ukrajinské banky neochotně půjčují zemědělské podníky, což může negativně způsobit výrobu zrna. V budoucnu toto může podpořit kotace.
Сena pšenice (Wheat) „odvalila se“ od maxima za 11 měsíců. Investoři fixují výdělek po růstu jejich kotací o 30% za půlměsíc. Důvodem pro zavření “dlouhých” pozic se stály prognózy deštivého počasí ve Spojených státech na koncí března — na začátku dubna od amerických meterologických středisk. Dříve farmáři očekávali hubenou sklizeň zimní pšenice kvůli sucha. K poklesu cen také přispívá politická stabilizace na Ukrajině – sedmým největším ve světe vývozcem pšenice.
Otázky a diskuse:analytics@ifcmarkets.com ifcm_analytics Facebook
Původní stránka http://www.ifcmarkets.cz/market-overview/show/1636