Jak jsme předpokládali v předchozích přehledech, americký dolar se znatelně posílil do dvoutýdenního maxima podle výsledků zasedání Fedu. Ve středu denní růst jeho indexu (USDIDX) byl maximálním za 7 měsíců. Podle prognóz základní sazba ve Spojených státech se držel na úrovni 0,25%. Objem výkupů státních dluhopisů prostřednictvím emise dolarů bude v měsíci snížen o 10 miliard dolarů. Předseda Fedu Janet Yellen vyhlásila, že po půlroku po ukončení programu výkupu státních dluhopisů může být považován problém zvýšení zakládní sazby. Úšastníci trhu Forex si to osvojili s velkým optimismem. Považují, že takové zvýšení může probíhat již v dubnu příštího roku a ne v druhé polovině roku, jak se dříve předpokládalo. Připomeňme si, že nízké sazby ve Spojených státeh se drží od roku 2008. Během této doby Fed emitoval do americké ekonomiky 3 bilionu dolarů prostřednictvím 3 programů „kvantitativního uvolňování “ nebo výkupu státních dluhopisů. Nyní američtí ekonomisté považují, že dolarová emise se skončí na konci aktuálního roku. V roce 2016 základní sazba ve Spojených státech může se zvýšit do 2,25% z aktuálních 0,25%. Podle našeho názoru, optimismus ekonomistů roste a to je pozitivně pro dolar. V prosinci oni očekávali zvýšení sazby pouze do 1,75%.
Na základě upevněného dolaru se pozorovalo docela logické oslabení eura (dolů na grafu EURUSD). Britská libra (GBPUSD) klesla méně než euro díky pozitivním prohlášením britského ministra George Osborn. On zvýšil prognózu růstu HDP své země pro tento rok od 2,4% dо 2,7% a pro rok 2015 — od 2,2% dо 2,3%. Připomeňme si, že Banka Anglie očekává, že v tomto roce britská ekonomika silnějí vzroste — o 3,4%.
Japonský jen (nahoru na grafu USDJPY) oslabl v souladu s našimi prognózami. Podle dat ministerstva zemědělství Japonska v minulém týdnu zahraniční investoři prodali japonské akcie o 1,1 bilionů jen. Považujeme, že se oni obávají snížení zisku korporací po zvýšení daně z obratu 1. dubna. Připomeňme si, že v roce 2013 index Nikkei 225 (NIKKEI) vzrostl o 57%, a od začátku roku 2014 již klesl o 12%.
Kotace zlata (XAUUSD) se snížily do třítýdenního minima na základě pozitivních prohlášení Fedu o dobré budoucnosti americké ekonomiky a stabilizaci politické situace na Ukrajině. Zástupce největších západních bank považují, že cena zlata může přejít do dlouhodobého sestupného trendu, který potrvá po celou dobu, zatím co Spojené státy snižují výkup státních dluhopisů a zvyšují úrokové sazby, totiž do roku 2016. Podle jejích názoru, základní sazba vzroste do 1% z aktuálních 0,25% již na konci příštího roku.
Cena sójy (Soyb) se může snížit, jelikož stálo známo, že Čína se chystá ve Spojených státech přeprodat 360 tisíc tun dříve zakoupenou brazílskou sóju. V Číně se snížila poptávka na sóju kvůli ptačí chřipky. Z tohoto důvodu se ta nedávno odmítl nákup 600 tisíc tun sójy z Jižní Ameriky.
Včera americké fondové indexy (DJI, SP500, Nd100) poprvé za tři dny se snížily. Očekávané zvýšení sazby Fedu může mít negativní vliv na fondový trh. Podle našeho názoru, růst úroků z úvěrů je schopen snížit akcie takových předních výrobních firem jako je Boeing (S-BA). Kromě toho ta má „krátkodobý negativ“ ve formě nehody letadla v Malaysii.
Původní stránka http://www.ifcmarkets.cz/market-overview/show/1635