Jak jsme předpokládali ve včerejším přehledu, řešení Fedu přece poskytlo podporu americkému dolaru. Kromě toho makroekonomické podklady i když byly o něco horší předvídání, přece potvrdily pozitivní tendence v americké ekonomice. HDP ve čtvrtém čtvrtletí vzrůstal o 3,2%. Jeho celkový růst za druhý půlrok minulého roku činil 3,7%. Toto je maximální zvýšení od druhého půlroku roku 2013. V prvním půlroku roku 2013 HDP vzrůstal jen o 1,8%. Ostatní včerejší ekonomické podklady v USA byly relativně slabými, ale trh je proignoroval.
Makroekonomická informace od EU podporovala klesání eura. Včera v Evropě vyšel unifikovaný index spotřebitelských cen v Německu na leden. Jeho růst o 1,2% byl menší než předvídání. Nyní účastníci trhu Forex očekávají, že inflace v celé Evropské unii může činit 0,8%, a ne 0,9% jak bylo dříve očekáváno. V tomto případě vzrůstá riziko deflace pro evropskou ekonomiku. Aby se zabránili tomu, ECB může nějakým způsobem oslabit peněžní politiku podle výsledků svého zasedání 6 únoru. Připomeneme, že podle plánů ECB do roku 2015 index spotřebitelských cen v Evropské unii se má přibližit k úrovni 2%. Inflace v EU na leden vyjde dnes v 10-00 GMT (0). Kromě tohoto bude také známá úroveň nezaměstnanosti. Podle předvídání se nebude změnit a bude činit 12,1%. Vcelku pro euro podklady jsou negativními. Dnes ráno toto pokračuje klesat. Dnes v 13-30, 14-00, 14-45 a 14-55 GMT (0) vyjdou makroekonomické podklady v USA. Podle našeho názoru ony jsou schopny ovlivnit kurz americké měny při významné odchylce skutečných hodnot od jejich předběžných neutrálních předvádání. Nejdůležitějším může být Personal Spending.
V noci vyšly podklady o inflaci v Japonsku na prosinec. Vzrůstla do maxima za poslední pět let o 1,6% v ročním výpočtu. Nicméně, posilnění (snížení na grafu) jenu (USDJPY) nyní není příliš velkým. Japonská banka prohlásila, že v lednu jen bez toho posílil o 2,5% poprvé za 6 měsíců oslabení. Podle jeho názoru, makroekonomická informace je už považována v aktuálním kurzu. Zároveň s tím považujeme, že japonský jen se bude nacházet v neutrálním trendu do dubna. Více o tomto můžete přečíst na našich předchozích přehledech. Nicméně, pokud zvýšení daňe z obratu, a také činnost japonské banky přinesou očekávaný účinek, pak nevylučujeme oslabení jenu (pokračování růstu na grafu) v minulém roce asi 110. Nevylučujeme, že švýcarský frank (USDCHF) může opakovat oslabení jenu (růst na grafu). Jelikož obě tyto měny se aktivně používají v operacích curry trade.
Viz všechny grafy zde http://www.ifcmarkets.cz/market-overview/show/1601
Australský dolar(AUDUSD) zlehka posílí (růst na grafu) díky zastavení panických výprodejů na měnových trzích vyvinutých států. Podotýkáme, že mnozí investoři v budoucnu nevylučují jeho obnovení kvůli činností Fedu na trhu amerických státních dluhopisů. Jak jsme jíž psali, nyní se "Aussie" považuje předními fondy jako likvidní analog vyvinutých států. Zástupci fondů považují, že jeho kurz může klesat do 0,84. V příštím týdnu v ponděli 00-30 GMT (0) (podle trhu nemovitosti) a ve čtvrtek vyjdou důležité makroekonomické podklady o Australii.
Dnes v 13-30 GMT (0) vyjde HDP Kanady na listopad. Podle našeho názoru předběžné předvídání je neutrálním. Nicméně od začátku roku 2014 kanadský dolar se už zhroutil o 5% (vypadá jako růst na grafu). Pokud HDP naroste více než očekávaných 2,6% či 0,2% za měsíc, pak nevylučujeme opevnění "loonie" (korekce dolů na grafu).
Hodnota zlata (XAUUSD) se snížila na foně ekonomického růstu v USA. Jak jsme už několikrát vyznačovali ve svých přehledech, zlato se investory považuje jako chránicí aktivum. Ono stoupá v ceně při zhoršení ekonomické situace ve světě. Dalším negativem pro zlato se stálo snížení jeho prodejů v Číně kvůli víkendů během oslavy lunárního nového roku, který bude trvat od dnešního dne až do 6 února. Nyní prémie k ceně zlata v Číně ve srovnání s Londýnem klesala do $4 za unci ve srovnání s $20 v počátku roku. Investoři nevylučují snížení hodnoty zlata do $1200 za unci.