Světové akciové trhy v důsledku zvýšení světových politických rizik klesly

Napsal IFC Markets (») 8. 8. 2014 v kategorii Přehled trhu- Market overview, přečteno: 1355×
download_8.jpg

Světové akciové trhy ve čtvrtek v důsledku zvýšení světových politických rizik klesly. Rusko zveřejnilo seznam potravinářských výrobků ze zemí, které dříve uložily sankce pro ni (USA, Eurozóna, Austrálie, Kanada a některé další). Ten byl velmi rozsáhlým. Takže se předpokládá, že státy vestavené odvetným ruským sankcím mohou ztratit do 15 mlrd. dolarů za rok.

Poznamenejme, že ruské depozitní certifikáty nečekaně začaly zdražit. Dalším negativem na svatových trzích bylo schválení prezidentem USA letecké údery v Iráku. Včerejší americké makroekonomické údaje byly dobrými. Počet nových nezaměstnaných klesl do 289 tisíc lidí, což je mnohem menší, než odhady. Průměrný počet nezaměstnaných během 4 týdnů klesl na minimum od února roku 2006. Americká ekonomika již šestý měsíc po sobě zobrazuje měsíční nárůst více než 200 tisíc pracovních míst. Tento pozitivní trend byl pozorován poprvé od roku 1997. Obrat obchodů na amerických burzách ve čtvrtek klesl do 5,5 mlrd akcií, což o 21% nižší, než průměr během 5 dnů. Dnes v 12-30 SЕČ vyjde předběžná produktivita práce za druhý kvartál. V 14-00 SЕČ bude zveřejněna změna velkoobchodních zásob na červen. Odhad je mírně pozitivním. Poznamenejme, že v pondělí v USA nebudou významné makroekonomické informace. Nyní zisk 75% společností, které podaly výpovědi za druhý kvartál ze seznamu S&P 500, překročil předběžné odhady.



Evropské akciové indexy dnes nadále klesají. Jak jsme již poznamenali, EU může být více ovlivněna politickou nestabilitu na Ukrajině a vzájemnými ekonomickými sankcemi s Ruskem. Takže, akcie výrobce telefonů Nokian Renkaat Oyj v důsledku snížení ruských prodejů v prvním pololetí klesly o téměř 8%. Rusko varovalo před možným zákazem letu evropských letadel přes jeho území. V důsledku zlevnily akcie leteckých společností. ECB včera na svém včerejším zasedání ponechala sazby na současné úrovni. Současně její hlava Mario Draghi, jak se očekávalo, podotknul potřebu pokračování měkké peněžní politiky pro stimulaci ekonomiky. Včetně vzhledem k dalšímu oslabení eura. Evropská centrální banka uvažuje příležitost spuštění programu „kvantitativního uvolňování“ (peněžní emise) dle příkladu Fedu. Díky všem uvedeným faktorům index FTSEurofirst 300 dnes na čtyři a půl měsíce spadl na minimum. Ráno vyšly dobré údaje ohledně zahraničního obchodování Německa, které podporovaly růst eura. Další makroekonomická informace z EU bude jen v úterý.

Dnešní pokles japonského akciového indexu Nikkei o 3% byl nejvyšším za 5 měsíců. Investoři se obávají ruských sankcí a snížení vývozu. Dalším negativem bylo posílení kurzu jenu. Ten je považován jako „bezpečnou“ měnou na pozadí politické krize v Evropě kvůli Ukrajině. Japonské makroekonimické údaje byly pozitivními. Záporná obchodní bilance v červnu klesla do -537,1 mlrd. jenů. To je více, než se očekávalo. Japonská centrální banka ponechala parametry své peněžní politiky bez změn. Ta předpokládá peněžní emisi od 60 až 70 bilionů jenů ročně. Nyní podaly výpovědi 306 firem zahrnutých ve výpisu tokijské burzy, z nich 59% překročily odhady ohledně zisku. V pondělí ráno v Japonsku vyjdou makroekonomické údaje: v 5-00 SЕČ index spotřebitelské důvěry a v 6-00 SЕČ — objednávky na průmyslová zařízení v červenci.



Dnes ráno vyšly pozitivní makroekonomické údaje ohledně zahraničního obchodování Číny v červenci. Kladné saldo její obchodní bilance v červenci vzrostlo o polovinu na 47,3 mlrd. dolarů. V důsledku čínské akciové indexy proti světovému trhu rostou. Ale není ještě pozorováno výrazné zvýšení kotací komoditních futures. Jelikož k růstu salda došlo v důsledku snížení čínského dovozu o 1,6% na minimum od dubna roku 2012 a k růstu vývozu o 14,5%. Nákupy mědi ve srovnání s červnem klesly o 2,9%. Domníváme se, že to výrazně inhibuje růst světových cen na tento kov navzdory poklesu jejích zásob na londýnské burze kovů již 13 dnů po sobě na minimum od července roku 2008.



Ale dovoz sójy v Číně v červenci roste o 17% na pozadí nízkých světových cen. Je ještě těžké říci, zda budou pokračovat její nákupy. China National Grains and Oils Information Center prohlásil, že zásoby dovozní sójy dosáhly maximální úrovně od září loňského roku a činily 6,3 mln. tun. Nicméně, ten nic neřekl o plánech další realizace čínských státních rezerv sójy, což i zřítilo dřívější ceny světového trhu. Poznamenejme růst ceny zlata a nafty na pozadí geopolitické nestability v Evropě a na Blízkém východě.

http://www.ifcmarkets.cz/market-overview/show/1742

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a jedna